Zajęcia z projektu unijnego - Koło Małego Odkrywcy - Barbara Waszczuk

3. "Skaczące rodzynki"

Przy tym eksperymencie nasi mali badacze wykorzystali rodzynki oraz wodę: niegazowaną, lekko gazowaną i mocno gazowaną. Gdy wrzuciliśmy rodzynki do wody gazowanej, zauważyliśmy, że są one "oblepione" pęcherzykami powietrza. Wówczas cały układ tzn. rodzynek + pęcherzyki powietrza, mają mniejszą gęstość niż woda - powinne były wypłynąć do góry. Przy powierzchni niektóre z pęcherzyków są rozrywane, wobec czego układ rodzynek + pęcherzyki powietrza zaczynają posiadać większą gęstość niż woda, wobec czego powinne zacząć powoli opadać. Niestety ten eksperyment nam się nie udał. Dzieci same wyciągnęły wnioski twierdząc, że rodzynki są "stare", leniwe, za duże, za ciężkie. Mimo pobudzania "leniwych rodzynek" i cierpliwego oczekiwania, nawet nie drgnęły. Reakcja dzieci była niesamowita, gdyż wywiązała się dyskusja na temat, dlaczego nasze rodzynki nie skakały :)