Zajęcia z projektu unijnego - Koło Małego Odkrywcy - Barbara Waszczuk

4. "Hodowla kryształków"

Uczestnicy "Koła Małego Odkrywcy" wystawieni byli tym razem na próbę cierpliwości, ponieważ na efekt doświadczenia musieli czekać kilka dni. Dzieci dowiedziały się, że złoża soli pochodzą ze słonych mórz i powstały ponad 200 mln. lat temu. Zrobiliśmy więc własne "słone morze"  dodając do wody tyle soli, aby powstał roztwór nasycony. Każdy mały badacz otrzymał plastikowy kubeczek, patyczek oraz sznurek i wykonał samodzielnie konstrukcję według podanej instrukcji. Po wlaniu słonej wody do kubeczków pozostało tylko cierpliwie czekać.  Dzieci codziennie obserwowały i wyczekiwały efektów. Po kilku dniach wyraźnie zauważyliśmy, iż wody w kubeczkach jest mniej, a na sznureczkach pojawiają się kryształki soli. Wyjaśniony został dzieciom proces parowania wody oraz krystalizacji. Czysta dziecięca ciekawość podpowiadała niektórym uczestnikom, aby spróbowali powstałych kryształków....czy naprawdę to jest sól?  :)