TEST DLA RODZICÓW

Czy pomagasz dziecku być samodzielnym?

Dzieci przez cały czas poszukują niezależności. Wszystko chcą robić same. I jest to bardzo pozytywny odruch. Jeśli nieustannie będziesz dyrygował dzieckiem lub je wyręczał będzie miało kłopoty w życiu dorosłym.

Odpowiedz na pytania a przekonasz się, czy motywujesz dziecko do bycia samodzielnym i utwierdzasz w nim przekonanie – „Dam sobie radę”.
Postaw sobie pięć punktów, gdy robisz coś często a zero, gdy nie robisz danej rzeczy nigdy. Zastosuj też punktację pośrednią.
1. Powstrzymuję się od rozkazywania dziecku na każdym kroku („Wyrzuć to”, „Nie dotykaj”).
2. Pozwalam dziecku robić wiele rzeczy samodzielnie, nawet gdy wiem, że nie wykona danej rzeczy dość starannie.
3. Pomyłki dziecka staram się załagodzić śmiechem, żartuje też z siebie, gdy mi się coś nie udaje.
4. Nie czekam, aż dziecko osiągnie duży sukces, chwalę je i nagradzam za codzienne drobiazgi.
5. Doceniam to, że dziecko zrobiło coś z własnej inicjatywy, nie czekając na moje polecenie.

Wynik powyżej 20 punktów oznacza, że dobrze sobie radzisz z rozwijaniem samodzielności u Twojego dziecka; 15 - 19 punktów- że trochę gorzej. A jeśli osiągnąłeś wynik poniżej 15, postaraj się wprowadzić do Waszego życia 5 powyższych zasad, by Twoje dziecko mogło się czuć bardziej niezależne.