Przedszkole Nr 1 im. Akademia Bystrzaka w Augustowie

WYJAZD NA WYCIECZKĘ DO STUDZIENICZNEJ

ponad 14 lat temu

Scenariusz imprezy

 
 
 Impreza plenerowa z leśnikiem w „Leśnej klasie” –
Centrum Edukacji Leśnej w Puszczy Głuszca w Studzienicznej.
Dnia 19 listopad 2007r.
 
Cele:
-  dziecko pozna tajemnice lasu, jego mieszkańców, piętrowy układ
    roślinności,                                     
 -  dostrzeże zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią,
-    rozwinie postawę badawczą podczas działania z materiałem
    przyrodniczym, przekona się, że w lesie można bawić się jego
    bogactwem, nie niszcząc drzew, nie łamiąc gałęzi, nie płosząc zwierząt,
-    rozbudzi w sobie  poczucie przynależności do grupy rówieśniczej, do
    rodziny, społeczności lokalnej podczas wspólnych zabaw
Przebieg wycieczki  
1.     Przypomnienie celu wycieczki, oraz zasad bezpiecznego zachowania się
w lesie -  realizacja w ranku w każdej grupie wiekowej.
-         bezpiecznie wchodzimy do autokaru, zajmujemy wyznaczone miejsca,
-         uważnie słuchamy opowiadania leśniczego,
-    słuchamy poleceń dorosłych,
-         obserwujemy piękno jesiennego lasu,
-         zbieramy dary lasu do koszyków za pozwoleniem leśniczego, opiekunów,
-         nie niszczymy drzew, nie łamiemy gałęzi,
          -    oddychamy świeżym powietrzem,
          -    wspólnie się bawimy,
          -    nie zbliżamy się do ogniska 
2.     Przyjazd autokarem do Studzienic. Powitanie.
- Zabawa integracyjna „Iskierka”
  Dzieci stają w dużym kole na scenie z gościem.
        „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk”
     - Zabawa pt „Jak miło być razem”
       Dzieci stają w gromadkach
       Jak to miło i wesoło, gdy jesteśmy wszyscy wokoło – hurra!
       Jak to miło i wesoło, gdy pan leśniczy jest wokoło – hurra!
       Jak to miło i wesoło, gdy nasze panie są wokoło – hurra!
     W pierwszej części zdania dzieci klaszczą w uda.
     W drugiej części zdania - dzieci klaszczą w ręce.
     Na słowa – hurra! – dzieci wykonują wyskok z rękoma w górze.
 3.     Wyjaśnienie celu wycieczki
N-l: Przybyliśmy dzisiaj do lasu, aby spotkać się z panem leśniczym, który opowie nam o tajemnicach lasu, o zwierzętach tu żyjących, o różnych drzewach, roślinach, które tu spotkamy. Myślę, że wyruszymy też z panem leśniczym na krótką wędrówkę po leśnych ścieżkach, aby zobaczyć piękno jesiennego lasu, zebrać dary przyrody.
 
Potem posilimy się kiełbaską z ogniska.
 
 
Sześciolatki zaśpiewały piosenkę Pt „Kochamy świat”:
Pojedziemy dziś do lasu,
Zaśpiewamy kwiatom, drzewom,
Że kochamy je nad życie,
Nie zabraknie mi niczego.
 
Ref. Bo choć mamy mało lat,
Kochamy tak bardzo świat,
I jeśli ma pięknie być,
To musimy o to dbać,
To musimy dobrzy być.
 
Posprzątamy dookoła,
Pozbieramy wszystkie śmieci,
Posadzimy więcej drzewek,
Niech im słońce mocno świeci.
 
Ref. Bo choć mamy mało lat,
Kochamy tak bardzo świat,
I jeśli ma pięknie być,
To musimy o to dbać,
To musimy dobrzy być.
 
4. Rozmowa z leśnikiem w „Leśnej klasie”
- oglądanie slajdów przedstawiających las  i zagrożenia jakie istnieją w związku z zanieczyszczeniem środowiska leśnego,
- dlaczego należy chronić las,
- korzyści jakie mamy z lasu,
- oglądanie zwierząt naturalnej wielkości,
- rozwiązywanie zagadek.
5. Spacer po lesie, opowiadanie leśniczego.
6. Powrót.
- Wspólne układanie dowolnych kompozycji z zebranych leśnych darów
- Zabawa ruchowa do piosenki „Mam listeczki kolorowe (na melodię „Mam chusteczkę haftowaną”)                        
Mam listeczek kolorowy, żółty i czerwony
kogo kocham, kogo lubię,
rzucę w jego stronę.
Tej nie kocham, tej nie lubię, tej nie pocałuję,
a listeczek kolorowy tobie podaruję.
7.     Wspólne zabawy w lesie (propozycje).
- Zabawa „Celuj do obręczy” – dzieci celują po kolei np. szyszką do obręczy  jedną, drugą ręką. Drużyny przeliczają ilość wcelowanych szyszek.
- Segregowanie darów lasu zebranych w czasie spaceru – dzieci układają dary wg poleceń nauczyciela: np. ułóż gromadki szyszek, żołędzi, kasztanów, ułóż liście wg gatunków drzew, ułóż liście wg wielkości, koloru itp.
 -  Zabawa ruchowa „Uwaga dziki” – dzieci biegają w pobliżu nauczycielki, jedno dziecko jest dzikiem. Na hasło – uwaga dzik – pozostałe dzieci przykucają, chowają się za drzewa. Jeśli dzik kogoś sobie upatrzy, woła go po imieniu do siebie. Przywołana osoba staje się dzikiem.
8.Przekazanie panu leśniczemu pokarmu dla zwierząt, który dzieci zbierały przez cały tydzień razem z rodzicami.
9.     Podziękowanie od dzieci i personelu przedszkola w postaci laurki dla Pana Leśniczego. Zapoczątkowanie działalności Klubu Eko-Przedszkolak.  Określenie zasad „Jestem przyjacielem przyrody”.
1.     Przyjaciel przyrody nie zrywa niepotrzebnie roślin!
2.     Przyjaciel przyrody nie wycina znaków na korze drzew i nie łamie gałęzi!
3.     Przyjaciel przyrody nie płoszy w lesie zwierząt i ptaków!
4.     Przyjaciel przyrody nie wyrzuca w lesie śmieci!
5.     Przyjaciel przyrody nie rozpala w niedozwolonym miejscu ogniska!
6.     Przyjaciel przyrody nie hałasuje, nie krzyczy w lesie!
10.Porządkowanie miejsca pobytu powrót do przedszkola.
 
 
                                                    Opracowała: mgr Grażyna Wasilczyk