Przedszkole Nr 1 im. Akademia Bystrzaka w Augustowie

DZIEŃ HISZPAŃSKI

ponad 14 lat temu

Scenariusz Dnia Hiszpańskiego


Scenariusz
Dzień Hiszpański w przedszkolu
Cele operacyjne –
Dziecko
 
  • wskazuje Hiszpanię na mapie politycznej Europy wie, że stolicą Hiszpanii jest Madryt
  •  zna wybrane zabytki, strój narodowy, taniec, flagę Hiszpanii,
  • poszerza słownictwo o wyrazy: korrida, flamenco, torreador,
  • doskonali sprawność manualną oraz koordynację wzrokowo- ruchową,
  • aktywnie uczestniczy w zabawie,
  •  rozbudza swoją wrażliwość estetyczną na piękno muzyki poważnej,
Środki dydaktyczne:
mapa polityczna Europy, ilustracje przedstawiające budowle i zabytki Hiszpanii, ilustracje przedstawiające narodowy strój Hiszpanów, pomarańczowa kula z bibułki, obręcz, płyta z nagraniem flamenco oraz utworu „Bolero” Ravela, piłka, krążki, bramki, kolorowe chusty, flaga Hiszpanii
Przebieg spotkania
1.      Powitanie. Tradycyjnie w naszym przedszkolu odwiedzamy kraje Unii Europejskiej.
W roku ubiegłym zwiedziły dzieci Wielką Brytanię, Włochy, Francję, Grecję. Patrzcie na mapę przypomnijcie sobie, jakie kraje należą do Unii Europejskiej. Zwróćcie uwagę na odległości między krajami. Rozwiążemy wspólnie zagadki o pojazdach, którymi można podróżować po Europie:
 
- Żelazną szosą koła go niosą,
Czerwone światło zatrzyma go łatwo (pociąg)
 
- Można wtedy jechać na nim,
Kiedy kręci się nogami.
Kierowca, dzwonek, koła z oponami.
Jedzie na nim człowiek i rusza nogami. (rower)
 
-Chodź nóg nie posiada
szybko pędzi szosą,
bo nie nogi,
ale koła po szosie
go niosą. (samochód)
 
    -Nie jest ptakiem a ma skrzydła,
      możesz się w nim w podróż wybrać.(samolot)
 
-Pod dowództwem kapitana
pływa po morzach i oceanach.(statek)
 
2. Dotarliśmy do następnego państwa Hiszpania. Dzieci poznają położenie geograficzne tego kraju na mapie stolicę, poznają flagę, wysłuchają z płyty hymnu, dowiedzą się o panującej rodzinie królewskiej, powiedzą dzień dobry po Hiszpańsku „Buenos dias” (Buenos dijas).
3. Ulubioną rozrywką Hiszpanów jest corrida, czyli walka byków z torreadorem.
Inscenizacja 6 latków pod tyt. Byczek Fernando w oparciu o tekst w tłumaczeniu J. Tuwim, Woźniak .
 
* Byczek Fernando”
                                                                                              
Dawno temu w Hiszpanii
był sobie młody byczek
Imieniem Fernando...
 
Fernando lubił spokój.
Lubił wąchać kwiatki
stokrotki i bławatki.
 
Jego mamusia, krowa patrzyła na to ze smutkiem
-Fernandziu – mówiła
zobacz, ty stajesz się odludkiem.
Myczała bardzo żałośnie.
-Pomyśl co z ciebie wyrośnie.
Czemu nie hasasz, nie brykasz
I towarzystwa unikasz?
 
Fernando na to:
-mamo, na co mi bójki i wojny.
Ja jestem byczek spokojny
i stokroć wolę
bławatki i kąkole.
 
Każdy z młodych byków pragnął szalenie
Kiedyś walczyć na arenie.
-ach w Madrycie, ach w Madrycie
tu jest po prostu bycze życie.
Tyle ludzi bije brawo
ty się kłaniasz w lewo, w prawo
ty się wściekasz, gra muzyka
to dopiero raj dla byka.
 
Tu orkiestry przygrywają
w oknach flagi powiewają.
Uroczyście niesłychanie
grzmią okrzyki i wiwaty.
W lożach siedzą piękne panie
a we włosach mają piękne kwiaty.
 
 
Ale Fernando, byczek spokojny
unikał zwady, nie lubił wojny.
Nie cierpiał krzyku, nie znosił gwaru
i walczyć z nikim nie miał zamiaru.
     Usiadł na piasku, niczym na łące
spojrzał wokoło- I co mu tam?
Bo widział tylko kwiaty pachnące
nic- tylko kwiaty na włosach dam.
 
 
Powędrowało dobre byczysko
przez pola, łąki, na swe pastwisko.
Pod ulubionym usiadło drzewem
chłodząc się lekkim wiatru powiewem.
I odtąd, chociaż może to plotka
zawsze w tym miejscu można go spotkać.
Jak sobie siedzi i wącha kwiatki
maki, stokrotki, jaskry, bławatki.
Słucha jak szumią lasy i niwy
I jest podobno bardzo szczęśliwy.
 
Marsz Torreadorów przy muzyce z „Carmen”
 
 
4. Hiszpania to ciepły kraj, rzadko gości tu zima. Natomiast latem upały są ogromne i dlatego rosną tu owoce cytrusowe: pomarańcze, daktyle, winorośla.
Zabawa ruchowa „zbiór pomarańczy”
Dzieci tworzą grupy 5 osobowe, każde dziecko otrzymuje kulkę wykonaną z pomarańczowej bibułki, każdy zespół ma swoją obręcz. Na sygnał n-la każde dziecko klęka i dmucha w kulę stara się jak najszybciej umieścić ją w obręczy, wygrywa drużyna, która zrobi to najszybciej, w nagrodę degustacja Hiszpańskich pomarańczy.
5. Najbardziej znanymi tańcami Hiszpańskimi jest flamenco, pasadoble. Obejrzenie na DVD występu Hiszpańskiej tancerki.
- swobodna improwizacja ruchowa do muzyki z wykorzystaniem instrumentów muzycznych.
6. Trening przed Mundialem – ulubionym sportem Hiszpanów jest piłka nożna.
Zabawa ruchowa- dzieci stają w rzędzie jedno za drugim:
. podają sobie piłkę nad głową
. toczą piłkę po podłodze wokół krążków
. starają się za pomocą lekkiego kopnięcia trafić piłkę do bramki   
7. „Bolero” – wysłuchanie utworu M Ravela. Zwrócenie uwagi na charakterystyczną cechę utworu- ta sama melodia grana przez coraz większą liczbę różnych instrumentów.
Zabawa ruchowa taniec z chustami do utworu Bolero. Uczestnicy zabawy tańczą z chustami starają się oddać ruchem nastrój i tępo muzyki.
8."La Tomatina” święto podczas, którego Hiszpanie obrzucają się pomidorami. Dzieci wykonywa z czerwonego papieru kule i rzucają w kolegę. Picie soku pomidorowego.
9.Zabawa ruchowa przy muzyce „Espnia”
 
Opracowała:
Grażyna Wasilczyk