Zajęcia z projektu unijnego - Koło Małego Odkrywcy - Jajko na trzech poziomach

5. "Jajko na trzech poziomach"

To doświadczenie wymagało delikatności, gdyż mieliśmy do czynienia z jajkiem.:) Usiłowaliśmy sprawdzić kiedy jajko zatonie, a kiedy będzie pływało na powierzchni oraz próbowaliśmy wyciągnąć wnioski. Pierwszym etapem doświadczenia było zaobserwowanie jak jajko zachowa się włożone do wody..... oczywiście zatonęło. W drugim etapie włożyliśmy jajko do wody mocno nasyconej solą....jajko pływało po powierzchni. Trzeci etap pokazał, iż w naczyniu gdzie są dwie warstwy wody (słona i zwykła) jajko przemieszcza się na środek naczynia. Propozycje wniosków podawanych przez dzieci były różne. Musieliśmy dojść do porozumienia i sprecyzować koncowe wnioski:

1. Jajko ma większą gęstość niż woda więc w niej tonie;

2. Słona woda ma większą gęstość niż jajko więc wypycha je na powierzchnię;

3. Słona woda z większą gęstością pozostająca na dnie naczynia wypycha jajko, natomiast w warstwie zwykłej wody jajko tonie - dlatego utrzymuje się na środku naczynia.

Jako ciekawostka, dzieci dowiedziały się, że istnieje takie morze jak Morze Martwe, gdzie woda jest tam tak mocno słona, iż nie ma tam żadnych ryb ani roślin.