Przedszkole Nr 1 im. Akademia Bystrzaka w Augustowie

Przedszkole w Ruchu

SCENARIUSZE ZAJĘĆ
 
Obszar nr 8  - aktywność w gronie rodziny
Scenariusz spotkania integracyjnego z rodzicami pt. „Święto pieczonego ziemniaka”
 Miejsce spotkania: ogród przedszkolny
Data: 10.10.2013r.                                                                       Grupa 5-6 latki
Cele:
-zachęcanie do kultywowania tradycji związanych ze „świętem pieczonego ziemniaka”
-zapoznanie z historią ziemniaka oraz tradycjami związanymi z wykopkami
-wdrażanie do czerpania radości ze wspólnej zabawy ruchowej
-kształtowanie pozytywnych postaw kulturalnych i właściwych form zachowania na uroczystości
-integrowanie się rodziców ze środowiskiem przedszkolnym
Metody:
słowne: wiersz, rozmowa, piosenka
czynne: konkurencje sportowe,
oglądowe: obserwacja, pokaz
Formy: zespołowa
Pomoce i przybory:
- chusta animacyjna, szarfy, ziemniaki, łopatki, wiaderka, pachołki, liście, obieraczki do ziemniaków, kolorowe krążki, plastikowe koszyki, dyplomy rodzinne, jednorazowe talerzyki i sztućce, serwetki, kiełbaski, pieczone ziemniaki,
Przebieg imprezy:
1. Powitanie uczestników
Witam wszystkich, którzy przybyli do Krainy Pieczonego Ziemniaka, aby się wspólnie pobawić. Pozdrawiam tych, którzy:
- mają dobry humor
- przyszli pieszo
- przyjechali samochodem lub autobusem
- lubią konkursy i zabawy
- lubią pieczone ziemniaki
Osoby, które czują się powitane wykonują do prowadzącej dowolny gest np. machają ręką
2. Wspólna zabawa integracyjna z chustą animacyjną
„Bilard”- uczestnicy próbują wrzucić ziemniak do otworu poruszając chustą.
„Sałatka warzywna”- uczestników zabawy dzielimy na 3 rodzaje warzyw (ziemniak, marchew, burak).
Gdy prowadzący wymienia nazwę jednego z warzyw dane osoby zmieniają miejsca przebiegając pod chustą.
„Liście”- na chuście leżą świeże liście wszyscy uczestnicy zabawy poruszają chustą w zależności od podanego hasła np. mały wiatr- delikatnie, duży wiatr- mocniej, wichura- szybkie i gwałtowne poruszanie chustą .
3. Recytacja wiersza przez dzieci „Dzik obserwuje wykopki”
 
Jest hen, pod lasem
Pole ziemniaków.
Spogląda na nie
Dzik spoza krzaków.
Och, jaki dzik ma
Apetyt wielki,
Straszny apetyt
Na kartofelki!
Lecz choć kartofle
Na polu nęcą,
Wejść tam nie może,
Ludzie się kręcą.
Przynieśli z sobą
Kosze, motyki
I kopią w ziemi,
Całkiem jak dziki.
„Ach czemu ludzie
- myśli dzik zły-
lubią ziemniaki
tak jak i my?
Cóż, chyba szukać
Żołędzi zacznę.
Też są pożywne
I bardzo smaczne”.
4. Rodzinne zawody
- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Święto dziś ziemniaka mamy
Tak więc wszystkich zapraszamy.
Na konkursy i zawody
Na zagadki i podchody.
Niech zjednoczą się rodziny
I niech mają dziarskie miny.
Uśmiech, humor i zabawa
To jest najważniejsza sprawa.
Podział wszystkich uczestników na dwie drużyny według kolorów szarf .
Wygrana drużyna zostaje nagrodzona oklaskami.
I konkurencja
„Dziki odkopują ziemniaki”- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Niechaj cieszą się dzieciaki
I w mig znajdą te ziemniaki
Co ukryte są na łące –
Niech szukają słodkie brzdące.
Dzieci z pomocą rodziców szukają wcześniej ukrytych ziemniaków. Wygrywa drużyna, która odszukała najwięcej ziemniaków.
II konkurencja
„Rzut do celu”- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Do wiaderka traf ziemniaczkiem
Będziesz sprytnym przedszkolaczkiem
Najpierw celuj, potem rzuć
Zbieraj punkty i piosenkę z nami nuć.
Wrzucanie ziemniaków do koszyka z pewnej odległości.
III konkurencja
„Sadzenie ziemniaków”
W zabawie biorą udział dwie drużyny. Zadanie polega na szybkim ułożeniu na wyznaczonym torze kilku ziemniaków znajdujących się w koszyku przez pierwszego zawodnika w kółkach, a następnie pozbieraniu ich do koszyka przez drugiego zawodnika.
IV konkurencja
„Slalom z ziemniakami” - odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Cóż się teraz będzie działo
Łyżka, ziemniak, drżące ciało
Iść z nim trzeba ostrożniutko
Słupki mijać pomalutku
Komu ziemniak nagle spadnie
Ma uśmiechnąć się najładniej.
Bieg z ziemniakiem na łopatce (wszyscy uczestnicy – w swoich grupach)
V konkurencja
„Transporter ziemniaków”
Ustawienie: tunel, w rozkroku, jedno dziecko za drugim lub dziecko- rodzic- dziecko- rodzic. Dzieci podają sobie 3 ziemniaki, od przodu do tyłu, między nogami. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza „przetransportuje” ziemniaki.
VI konkurencja
„Mistrz obieranie ziemniaków” - odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Kto potrafi szybko, zgrabnie
Obrać ziemniaczka pięknie i ładnie
Tego mistrzem dziś nazwiemy
I w całej okolicy o tym rozpowiemy.
Wybór jednego taty z każdej drużyny. Obieranie ziemniaków jednakowej wielkości na czas.
„Która dłuższa”- odczytanie rymowanki przez nauczyciela:
Teraz niezła będzie górka
Czyja dłuższa będzie skórka
Kto potrafi obrać ładnie
Ile punktów przy tym zgarnie
Niechaj mama się popisze
Dziecku swemu ku uciesze.
Wybór jednej mamy z każdej drużyny. Obieranie ziemniaków – mierzenie długości obierek.
5. Zabawa z piosenką „Ziemniak tu, ziemniak tam”
Wszyscy tworzą koło (rodzic- dziecko) uczestnicy podają ziemniaka po obwodzie koła w rytmie wspólnie śpiewanej piosenki. Gdy piosenka się kończy, osoba, która trzyma ziemniak wykonuje zadanie wymyślone przez uczestników.
Ziemniak tu ziemniak tam
Ziemniak krąży tu i tam
 
Ref. Jak to miło i wesoło, gdy ziemniaczek krąży w koło.
6.Pieczenie kiełbasek przy ognisku i degustacja wcześniej upieczonych ziemniaków
Zaproszenie wszystkich gości do wspólnego pieczenia kiełbasek przy ognisku i konsumpcji pieczonych ziemniaków. Dzieci oceniają walory smakowe pieczonych ziemniaków, próbują określić różnicę miedzy ziemniakami gotowanymi w wodzie a pieczonymi w ognisku.
7. Zakończenie imprezy
Podziękowanie wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę, miłą atmosferę, koleżeńską postawę. Wręczenie rodzinom pamiątkowych dyplomów i zrobienie pamiątkowego zdjęcia.
 
 
 
 
 
 
 
Scenariusz święta „Pieczonego ziemniaka”- festyn na placu przedszkolnym
 
Data: 15. 10. 2013 r.                                                       Grupa "Pszczółki"-5-6latki
Prowadzące:B.Doroszkiewicz ,A.Gudewicz
Powitanie przybyłych rodziców.
  1. Zaprezentowanie wiersza „Październik”
Poszedł sobie dawno śliczny, złoty wrzesień...
Teraz nam październik dała Pani Jesień.
 Słonko takie śpiące, coraz później wstaje,
Ptaszki odlatują hen w dalekie kraje.
W cieniu pod drzewami cicho śpią kasztany,
Każdy błyszczy pięknie niby malowany.
  1. Zaprezentowanie wiersza „Ziemniak”
Kto to widział, kto to słyszał
bez ziemniaka życie.
On nam służy od stuleci smakuje znakomicie.
  1. Konkurs zręcznościowy w obieraniu ziemniaka przez mamy.
  2. Bieg z łopatkami z umieszczonymi na nich ziemniakach.
  3. Rzut ziemniakami do celu (do koszów).
  4. Poszukiwanie ziemniaków zakopanych w piaskownicy.
  5. Zabawy z chustą animacyjną.
·       Zabawa „Bilard”. Dzieci wachlują chustą, na której jest piłeczka, ma ona wpaść do otworu znajdującego się na środku chusty.
·       Zabawa „Kogo brakuje?” Uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wybiera osobę, która wchodzi pod chustę, następnie wszyscy otwierają oczy i znajdują kto jest pod chustą.
·       Zabawa „Piłka w górę”. Uczestnicy trzymają chustę za uchwyty na jej środku leży piłka. Powoli równocześnie wszyscy podnoszą chustę do góry, po czym energicznie opuszczają ją. Piłka zostaje wystrzelona w górę.
·       Zabawa „Sztorm”. Na chustę dzieci wrzucają lekkie przedmioty (piłeczki, pluszowe zabawki) podczas wachlowania nie mogą one spaść z chusty.
9. Pieczenie kiełbasek i ziemniaków w ognisku, słodki poczęstunek.
 
 
 Scenariusz pasowanie na przedszkolaka w grupie „Smerfy” 3-l   listopad 2013
 
 Prowadzące: A. Polkowska ,G.Wasilczyk
CELE OGÓLNE:
- integrowanie dz. ze środowiskiem przedszkolnym,
- kształtowanie współdziałania w grupie,
- tworzenie przyjaznej atmosfery we wspólnej zabawie,
- przyjęcie do grona przedszkolaków.
 
Pomoce: Magnetofon, duży ołówek do pasowania, dyplomy, czapki „Smerfy”, tunel, plasterki cytryny.
 
PRZEBIEG:
1. Dzieci ustawiają się w kole – „ Pompujemy balonik”
2. Piosenka na powitanie: „Wszyscy są witam was ”.
3. Powitanie gości – rodziców.
4. Test sprawnościowy dla wszystkich Smerfów:
Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?
- prawdziwy przedszkolak umie przejść przez ciemny tunel!
5. „Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?”
Dzieci:
„Prawdziwy przedszkolak umie też zaśpiewać piosenkę”
DZIECI ŚPIEWAJĄ PIOSENKĘ INSCENIZOWANĄ RUCHEM ,,My jesteśmy krasnoludki”
6. Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?
- prawdziwy przedszkolak umie stać na jednej nodze przez 5 sekund
7. „Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?”
Dzieci:
„Prawdziwy przedszkolak umie też zaśpiewać piosenkę”
DZIECI ŚPIEWAJĄ PIOSENKĘ INSCENIZOWANĄ RUCHEM „Idzie miś do przodu”
8. Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?
- prawdziwy przedszkolak umie skakać jak pajacyk
9. „Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?”
Dzieci:
„Prawdziwy przedszkolak umie też zaśpiewać piosenkę”
DZIECI ŚPIEWAJĄ PIOSENKĘ INSCENIZOWANĄ RUCHEM „ Tu paluszek”
10. Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?
- prawdziwy przedszkolak umie zjeść cytrynę z uśmiechem na buzi!
11. „Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?”
Dzieci:
„Prawdziwy przedszkolak umie też zaśpiewać piosenkę”
DZIECI ŚPIEWAJĄ PIOSENKĘ INSCENIZOWANĄ RUCHEM „ Pewien bardzo mały miś”
12. Złożenie przysięgi i pasowanie czarodziejską kredką przez panią dyrektor na przedszkolaków i nadanie nazwy - „Smerfy”
MY MALUCHY PRZYRZEKAMY:
- PRZYRZEKAMY, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą,/ PRZYRZEKAMY,
- PRZYRZEKAMY, nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać,/PRZYRZEKAMY,
- PRZYRZEKAMY, zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować,/PRZYRZEKAMY,
- PRZYRZEKAMY, choć jesteśmy jeszcze mali, zgodnie się bawić w sali,/PRZYRZEKAMY,
- PRZYRZEKAMY, piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać,/ PRZYRZEKAMY,
- PRZYRZEKAMY, nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty,/ PRZYRZEKAMY.
13. Uroczyste wręczenie dyplomów.
14. Podziękowania dla miłych gości za przybycie na tak ważną uroczystość piosenką wspólnie śpiewaną wraz z rodzicami (rodzice naśladują dzieci) – „Jedna łapka, druga łapka”
 
 
 Obszar nr  6 -zajęcia zorganizowane
 
X Miejski Turniej Zdrowia
 
POD HASŁEM „ŻYJMY ZDROWO I BAJKOWO
Organizowany przy współpracy z Urzędem Miasta Augustowa
i Szkołą Podstawową nr 4 w Augustowie
 
Miejsce: hala sportowa przy szkole                                       Prowadzące: W. Giero ;A. Polkowska ;M. Zaleśkiewicz;
                                                                                                            G.Wasilczyk
Cele: 
• kształtowanie u dzieci właściwego stosunku do sportu, gier oraz zabaw ruchowych , propagowanie zdrowego stylu życi
• integrowanie się we wspólnej zabawie
• tworzenie atmosfery radości ,przyjaźni i zdrowej sportowej rywalizacji
• kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie
 
Uczestnicy: dzieci z grup 5-6 latków z augustowskich przedszkoli i grup przedszkolnych przy szkołach podstawowych
Przybory: kartonowe koła, mopy do mycia podłogi ,koszyczki, woreczki, kocyki, korony ,zagadki na kartonowych jabłkach, wszystko w ilości drużyn , płotki(po trzy na drużynę) szarfy, hulajnogi ,pacynki Jaś i Małgosia
 
Przebieg turnieju:
 
1.Prezentacja każdej grupy przedszkolnej – hasło tematyczne wymyślone przez dzieci
 
2.Na ratunek Calineczce –wyścigi po naklejonych liściach do lalki Calineczki i powrót.
 
3.Lot czarownicy-wyścigi na mopach do mycia podłogi wokół pachołka.
 
4. Czerwony kapturek w drodze do babci-jedno dziecko z drużyny rozkłada woreczki z koszyczka w naklejonych kartonowych kółkach, drugie zbiera woreczki do koszyczka
 
5.Królewna w karocy-przewożenie „królewny” przez dwa” koniki-dzieci” na kocyku wokół pachołka
 
6.Zagadki Jasia i Małgosi dotyczące znanych bajek. Losowanie jabłek z koszyka Jasia i Małgosi(pacynki) z treścią zagadki
 
7.Występ zespołu tanecznego „Bajka” -popis taneczny w wykonaniu starszych koleżanek
 
8.Tor przeszkód : przejście pod wysokim płotkiem, przeskok przez niski płotek, przejazd na hulajnodze ,przejście przez szarfę(górą lub dołem ,powrót.
 
8.Podsumowanie zmagań, rozdanie nagród-dyplomów i medali.
 
 
Zagadki:
 
• Kogo Czerwony Kapturek spotkał w drodze do babci (motylka, wilka, wiewiórkę, ptaszka)
• Z czego zbudowana była chatka Baby Jagi?
• Z iloma krasnoludkami zamieszkała Królewna Śnieżka?
• Kto i po co porwał Calineczkę?
• Co zgubił Kopciuszek uciekając z balu?
• W jaki sposób wróżka ukarała Pinokia za kłamstwa?
• W co zamieniło się brzydkie kaczątko gdy dorosło?
• Co to za królowa, zimne serce miała i małego chłopca w kraj lodu porwała
 
Obszar nr 1-zajęcia edukacyjne  organizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego
 
Scenariusz zajęć w grupie 3 latków                                Data :11.12.2013
Prowadząca: A. Polkowska
Temat: Zabawy na śniegu
Cele ogólne:
• Uaktywnienie wszystkich dzieci poprzez stworzenie radosnej atmosfery zabaw
• Wyzwolenie swobodnego zachowania i nagromadzonej energii
• Ćwiczenie koncentracji uwagi
Cele operacyjne:
• dz. reaguje na sygnał werbalny
• sprawnie ćwiczy z przyborem gimnastycznym(szarfa, drabinka ze zjeżdżalnią )
• potrafi skoncentrować się na muzyce przez około minutę
Pomoce: płyta CD z muzyką o tematyce zimowej, papierowe śnieżynki, papierowe kule z gazety, szarfy, kręgle, dzwonki, naklejki, zestaw gimnastyczny drabinka ze zjeżdżalnią
Przebieg:
1.Stanie w kręgu i powitanie wierszykiem „Wszyscy są witam was…..”
 
2.Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka proponuje różne formy powitania: witają się paluszki, witają się rączki, witają się paluszki lewej ,prawej rączki, witają się stópki, rączki witają brzuszki, kolana, głowę itp.
 
3.Rozwiązanie zagadki: „Co to za gwiazdeczki, może odgadniecie, które z wiatrem tańczą w czasie zimy na świecie?”
 
4.Zabawa orientacyjno –porządkowa „Wiatr i śnieżynki”
Na zapowiedź nauczycielki „Wieje wiatr” dzieci –śnieżynki poruszają się i wirują dowolnie. Na zapowiedź „Wiatru nie ma”-śnieżynki lekko opadają na ziemię przyjmując dowolną pozycję leżąca.
 
5.Dmuchamy śnieżynki- dzieci podchodzą do rozwieszonych na sznurku śnieżynek i dmuchają w nie nabierając powietrze nosem i wypuszczając ustami tak aby wprawić je w ruch.
 
6.Zabawy z przyborami-(szarfy, kręgle ,kule z gazety)
    a/rzucamy śnieżkami- dzieci otrzymują papierowe kule ,podrzucają je do góry obiema rękami i próbują złapać
b/jazda na sankach –szarfy założone pod stopy, a drugi koniec szarfy trzymają rękami i naśladują jazdę na sankach
c/zaspy-n-lka rozkłada kręgle-zaspy. Dzieci chodzą na czworakach po sali omijając zaspy śnieżne.
d/brodzenie po głębokim śniegu-maszerują po Sali unosząc wysoko kolana, ramiona w bok. Na sygnał ostrożnie przewracają się, chwilę odpoczywają. Następnie wstają i otrzepują się ze śniegu.
 
7.Robimy orzełka na śniegu-ćwiczenie koordynacji rąk i nóg. W leżeniu na plecach –energiczne ruchy rąk i nóg.
 
8.Łyżwiarze- zabawa przy muzyce –taniec łyżwiarzy –ruchy taneczne do przodu, na boki, piruety
 
9.Ćwiczenia w parach- dzieci dobierają się parami. Tworzą zaprzęgi które rytmicznie poruszają się po obwodzie koła przy akompaniamencie dzwoneczków.
 
10. Zjazd na górki - wykorzystaniem drabinki ze zjeżdżalnią .Przy asekuracji nauczycielki i pomocy n-la dzieci wspinają się po drabince ,a następnie zjeżdżają z górki-zjeżdżalni.
 
11. Ćwiczenie uspokajające -słuchanie muzyki relaksującej z zamkniętymi oczami (leżenie, siedzenie na dywanie)
 
12.Podsumowanie zabaw – pochwały za wykonanie ćwiczeń, rozdanie nagród-naklejek
 
 
 
Scenariusz zajęć ruchowych grupa 5-6  latki
Temat: Zabawy jesienne w ogrodzie przedszkolnym
Prowadząca: Beata Doroszkiewicz
1.Wspólneśpiewanie piosenki pt. Dwa kasztanki-wykonanie układu ruchowego do piosenki.
2.Zabawy z chustą animacyjną :
·       Tańczące liście-liście tańczą na wietrze(dzieci unoszą lekko chustę do góry i opuszczają delikatnie  do dołu, na chuście leżą jesienne liście z różnych drzew)
·       Bilard –na chuście są rozsypane kasztany, dzieci wachlują chustą. Kasztany nie mogą wypaść poza chustę. Mają wpaść w otwór w środku chusty.
·       Toczymy piłkę-przerzucanie piłki na przeciwną stronę i nie dopuszczenie by piłka spadła z chusty
·       Kolory-przebieganie pod chustą-wymieniają się dzieci trzymające ten sam kolor
3.Tor przeszkód –wykonywanie zadań przez dzieci do wyboru
-„celuj kasztanem do koszyka”- zabawa z elementem celowania kasztanami do koszyków
-„celuj piłką do kosza”- celowanie piłką do kosza od koszykówki
-„skakanie po klasie”- wykonanie klasy z obręczy i umiejętne skakanie przez wszystkie koła
-„celuj szyszka do celu”- celowanie szyszką w pień drzewa
-„slalom z piłeczkami” przejście między pachołkami z piłeczką na łyżce
-„rysowanie na pniu”- przykładanie białej kartki do kory drzewa i odrysowywanie kredką świecową
-„jesienne kompozycje”- układanie na kartce własnych kompozycji z tworzywa przyrodniczego zebranego wcześniej na placu przedszkolnym
4.Zabawy ruchowe do wykorzystania dla chętnych.
·       Słońce -deszcz -zabawa orientacyjno -porządkowa
Bieg w rozsypce ,na hasło stop dzieci zatrzymują się, nauczyciel pokazuje krążek :żółty to słońce –dzieci podskakują do góry i cieszą się;
niebieski to chmura –dzieci kucają ,opuszczają głowy, chowają się przed deszczem.
·       Wiewiórki w dziupli – zabawa orientacyjno-porządkowa ,
Rozkładamy obręcze(dziuple wiewiórek )-na hasło ustalone przez nauczycielkę dzieci biegają pomiędzy nimi, na hasło „do dziupli” szukają swojej dziupli.
·       Magnesy
Dzieci biegają w rozsypce na hasło zatrzymują się przyklejając się do stojącego obok kolegi wymieniona przez nauczycielkę częścią ciała.
·       Gonitwa –zabawa z elementem biegu w ogrodzie-dzieci biegają i gonią wyznaczoną osobę nie łapiąc jej, tak aby każdy był goniony