Dzień Holenderski

ponad 15 lat temu

 SCENARIUSZ
 
Podróż do Holandii
 
         Cele operacyjne – dziecko:
         -potrafi wskazać Holandię na mapie politycznej Europy,
         -wie, że stolicą Holandii jest Amsterdam,
         -wie, że Holandia słynie z tulipanów i wiatraków,
         -zna zasady ruchu drogowego,
         -umie śpiewa piosenkę „Jadą rowery”
 
Środki dydaktyczne: mapa polityczna Europy, ilustracje, widokówki i albumy przedstawiające zabytki i budowle Holandii, kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki pt. „jadą rowery” oraz dowolnie wybraną melodią, kolorowe tulipany, wiatraki.
 
Przebieg podróży
 
      1. Powitanie uczestników zabawy przez Prowadzącą, odgadnięcie zagadki:
          -Choć nie ma silnika i nie trzeba benzyn.
         Możesz nim przemierzyć: góry, łąki, doliny, ścieżyny.
         Ten pojazd kierownicę i ramę ma,
         gdy nogami pokręcisz, ruszą koła dwa.
        -dziecko zwraca uwagę na zasady ruchu drogowego.
 
     2. Podróż do Holandii rowerem – słuchanie i ilustrowanie ruchem treści piosenki
          pt. „        Jadą rowery” (piosenka znajduje się na kasecie nr 1 „Wesoła Szkoła – klasa II.                                                                                                                                                                          
         Studio Warszawa lub innej mówiącej o rowerowych wycieczkach.
          -Wyszukiwanie na mapie Europy Holandii i pokazanie flagi
 
  1. Dzieci słuchają wiersza o Holandii:
 
 
Holandia
 
             Holandia to nadmorska kraina
             Pełna wiatrów, rowerów, tulipanów
             Jeśli kiedyś się tam wybierzesz,
             Nie omiń stolicy – pięknego Amsterdamu.
             -Rozmowa na temat wiersz
 
  1. „Kolorowy wiatrak” - rozmowa kierowana n t. Holandii, kraju wiatraków. Informacja o tzw.   Mowie wiatraków – w zależności od tego jak ułożone są ich ramiona można odczyta   wiadomość, np. „w prawo”- to wesele, a „w lewo”- to pogrzeb.
           -dmuchanie w kolorowe wiatraki
 
  1. „Kwiatki na Rabatki” - rozmowa kierowana na temat kwiatów hodowanych w Holandii (tulipany, róże) oraz targu kwiatowego, który organizowany jest na barkach – Bloemenmarkt.
„Kwiatki na rabatki” - wykonanie makiety
 
  1. „Zagadki” - dzieci odgadują zagadki, z których dowiadują się, z czego jeszcze słynie Holandia
 
Po wodzie świetnie pływa,
lecz to nie jest ryba.
Gdy wiatr podmie w żagle okazałe,
z kapitanem przemierzysz morza wspaniałe.(żaglówka)
        
 
  
           Odwiń sreberko,
           a słodycz ujrzysz wielką.
           Zrobiona z kakao i mleka,
           aż nam ślinka ucieka.(czekolada)
                                                                   - degustacja
 
           Z buraków go otrzymujemy,
           do wielu potraw dodajemy.
           Dzięki niemu mają słodki smak,
           a czujemy gorycz, gdy jest jego brak.(cukier)
 
           Jest on żółty lub biały,
           każdy smak ma doskonały.
           Biały ze szczypiorkiem świetnie smakuje.
           Żółty na pizzy włoskiej króluje.(ser)
                                                                   - degustacja
 
            Krówki nam je dają, bo ochotę na to mają.
            Jest białe, smaczne i zdrowe, do picia gotowe.(mleko)
 
  1. Nauczycielka wybiera sposób dzieci dziewczynkę, która ubiera w elementy stroju ludowego holenderek: białą, trójkątną czapeczkę (może by wykonana z białego brystolu), biały koronkowy fartuszek i drewniaki. Mówi dzieciom wierszyk zagadkę:
           W Holandii w takim obuwiu potrafią chodzi wszystkie dzieciaki,
            to ciężkie, ale wygodne, proste, zwykłe ......... (drewniaki).
            Dzieci przypatrują się dziewczynce i zastanawiają się, dlaczego Holendrzy nosili kiedyś  drewniaki, a teraz traktują je jako część ubioru ludowego (jeśli dzieci same się nie domyślą  się dlaczego, wówczas nauczycielka wyjaśnia – dlaczego, że w nadmorskim państwie drewniane obuwie szybko mogło być przemoczone i szybko wysychało.
 
  1. Zabawa ruchowa do piosenki „Holandia” słowa Katarzyna Kamińska, muzyka Jarosław Woźniewski.
 
                     
                                                                              Opracowała
                                                                                                      G. Wasilczyk