Przedszkole Nr 1 im. Akademia Bystrzaka w Augustowie

Aktualności

                                     

Informujemy ,że nasze przedszkole uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa na 2024 r.(„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Priorytet 3 Kierunek interwencji 3.1. )
Program jest  realizowany w okresie od kwietnia do 20 grudnia 2024 r. Dofinansowanie   w kwocie 3750 zł  uzyskane na ten cel będzie przeznaczone m.in na zakup książek i audiobooków do przedszkolnej biblioteki.
Będziemy też propagowali czytelnictwo wśród dzieci poprzez udział w akcjach :.
• „Cała Polska czyta dzieciom”-zaangażowanie znanych osób z otoczenia dzieci oraz władz miasta i przedstawicieli różnych zawodów
• „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” – akcja czytania w grupach młodszych ,zachęcanie rodziców do czytania dzieciom przynajmniej 15 minut dziennie np. przed snem
• Zorganizowanie konkursu recytatorskiego np. wiersze znanych autorów Jana brzechwy, Juliana Tuwima
• Zorganizowanie przedszkolnego balu –„Ulubione postacie z bajek „z okazji Dnia postaci z bajek
• Zorganizowanie konkursu „Wierszyk o mojej ulubione zabawce” -rodzic i dziecko
• Prowadzenie projektu edukacyjnego p t: Mały świat teatru-zajęcia teatralne dla dzieci w wieku przedszkolnym
• Konkurs na wykonanie pacynki, kukiełki dowolną techniką do ulubionej bajki
• Zorganizowanie teatrzyków na podstawie literatury dziecięcej
• Systematyczne czytanie dzieciom bajek, książeczek ,wierszy w przedszkolu przez nauczycielki oraz odtwarzanie książek mówionych
• Wspólne czytanie książki M. Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi „
• Przedszkolny konkurs na napisanie książeczki grupowej
• Wzbogacenie przedszkolnego kącika wymiany książek o nowe pozycje i systematyczne korzystanie z literatury
• Zorganizowanie w przedszkolu Dnia ulubionej książki -akcja promująca czytelnictwo
• Współpraca z biblioteką szkolną przy Szkole Podstawowej Nr 4
im. M .Konopnickiej w Augustowie
• Współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Augustowie -udział w konkursach recytatorskich organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną ,organizowanie spotkań z pracownikami biblioteki -czytanie literatury dziecięcej oraz propagowanie edukacyjnej roli książek
• Przybliżanie dzieciom autorów literatury dziecięcej np. Maria Konopnicka
-zorganizowanie wspólnie z Radą Rodziców wycieczki do Suwałk do
muzeum M. Konopnickiej lub szlakiem bajkowym
-utworzenie kącików w grupach poświęconych twórczości autorów literatury dziecięcej np. Brzechwa ,Tuwim ,Konopnicka
• współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną i seniorami z Uniwersytetu III wieku
• Zorganizowanie spotkania z autorem książeczek dla dzieci
• Zorganizowanie spotkania z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój dzieci.

 

 

 

 

 

Informujemy ,że w przedszkolu zostały wprowadzone Zarządzeniem Dyrektora  ZS-P Nr 4 w Augustowie 

Standardy Ochrony Małoletnich .

Ze szczegółami można zapoznać się w zakładce Procedury i regulaminy.

Poniżej przedstawiamy wersję skróconą dla dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUPERMOC KSIĄŻEK

W roku szkolnym 2021/2022  Przedszkole Nr 1 im .Akademia Bystrzaka w Augustowie korzysta z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 Priorytet 1.1 – Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych.
Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
W ramach Programu otrzymano dotację w kwocie 3750 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INFORMACJA DLA RODZICÓW !

 Podstawa prawna :

1.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – art. 30b 

2.  Uzasadnienie do rozporządzenia uzasadnienie?_do?_rozporządzenia?_zmieniajacego?_30b.pdf 0.11MB

3, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 – art. 30c

4.Rozporządzenie?_–?_poz?_493.pdf 0.30

W związku z trudną sytuacją jaka powstała w ostatnich dniach –czasowym ograniczeniu funkcjonowania przedszkola związanego z zagrożeniem epidemiologicznym informuję rodziców ,że  postaramy się  realizować Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego  na odległość. Będzie ona  realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ,a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.

Podajemy linki do niektórych  stron:

https://www.wsip.pl/przedszkole-wsip-online/

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/wiosna-00

https://www.squla.pl/

Od poniedziałku 23 marca od godz. 9:00 do 13:00 przedszkolaki mogą   „pójść” do wirtualnego przedszkola „Domowe Przedszkole” na TVP VOD, w zakładce eSzkoła. Czekają: Domisie, Miś i Margolcia. „Wyprawa Baltazara Gąbki”, „Bolek i Lolek”, „Rodzina Treflików” i „Baśnie i bajki polskie”

Zdajemy sobie sprawę ,że pewnych elementów Podstawy Programowej  nie da się zrealizować zdalnie , ale nie chcemy zostawiać naszych wychowanków bez możliwości kontaktu z wychowawcami i  dziećmi z ich grupy. Nasza propozycja to stworzone  na FB przez wychowawczynie grupy gdzie będą umieszczane zadania dla dzieci i rodziców. Proponujemy rodzicom dopisanie się do poszczególnych grup i uczestniczenie  w jej działaniach. Mamy nadzieję , że to chociaż trochę zrekompensuje dzieciom konieczność przebywania w domu, a rodzicom da możliwość kontaktowania się z nauczycielkami i innymi rodzicami.

Wspierajmy się nawzajem! Zostańmy w domu!

                                                Dyrektor Przedszkola

 

 

 

 

 

 TU MOŻNA ZNALEŹĆ INFORMAACJE NA TEMAT KORONAWIRUSA.ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z MATERIAŁAMI

https://www.gov.pl/web/koronawirus
 
 
 
 
 
 
 
 
WYSTĄPIENIE  POWIATOWEJ STACJI SANITARNO EPIDEMIOLOGICZNEJ W AUGUSTOWIE
http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkole1augustown/wyst-psse-dot-wszawicy.docx
 
Projekty i programy
W roku 2021  Przedszkole Nr 1 im .Akademia Bystrzaka w Augustowie korzysta z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 Priorytet 1.1 – Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych.
Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
W ramach Programu otrzymano dotację w kwocie 3750 zł.
Profilaktyka wszawicy

W RAMACH PROFILAKTYKI PROSIMY RODZICÓW O SYSTEMATYCZNE SPRAWDZANIE GŁÓW DZIECI.NIESTETY I W XXI WIEKU WSZAWICA JEST PROBLEMEM.JEŚLI BĘDZIEMY SAMI O TO DBALI TO NIC NIE ZAGROZI NASZYM DZIECIOM. JEŚLI ZAUWAŻYMY JAKIEŚ OBJAWY  NALEŻY REAGOWAĆ SZYBKO.PRZEDE WSZYSTKIM  TRZEBA ZATRZYMAĆ DZIECKO W DOMU,ŻEBY ŻYJĄTKA NIE ROZPRZESTRZENIAŁY SIĘ NA INNE DZIECI.KURACJĄ NALEŻY OBJĄĆ CAŁĄ RODZINĘ ,ALE RÓWNIEŻ  ZDEZYNFEKOWAĆ I UPRAĆ PLUSZOWE ZABAWKI DZIECKA I UBRANIA,POŚCIEL.POMAGA RÓWNIEŻ ZAPAKOWANIE TYCH RZECZY W PLASTIKOWY PRÓŻNIOWY WOREK NA KILKA DNI LUB ZAMRAŻANIE .KURACJĘ TRZEBA PROWADZIĆ AŻ DO SKUTKU.NAJSKUTECZNIEJSZYM SPOSOBEM JEST MECHANICZNE USUNIĘCIE JAJECZEK Z WŁOSÓWPRZY POMOCY GĘSTEGO GRZEBIENIA ORAZ MYCIE WŁOSÓW  SPECJALISTYCZNYM SZAMPONEM Z APTEKI.