ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
ponad 15 lat temu
SCENARIUSZ IMPREZY PLENEROWEJ
SCENARIUSZ IMPREZY Z OKAZJI ŚWIĘTA PIECZONEGO ZIEMNIAKA – PAŹDZIERNIK 2007
TEMAT SPOTKANIA: „ W KRAINIE PIECZONEGO ZIEMNIAKA”
TEMAT SPOTKANIA: „ W KRAINIE PIECZONEGO ZIEMNIAKA”
CELE:
- promowanie aktywności dzieci w konkurencjach i zabawach sportowych
- stymulowanie pozytywnych zachowań społecznych, interakcji i współpracy pomiędzy dziećmi młodszymi i starszymi
- podkreślenie znaczenia uczestnictwa, wysiłku i satysfakcji bardziej niż zwycięstwa
- wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem
- zintegrowanie dzieci oraz rodziców poprzez aktywną współpracę
- poszerzanie wiedzy ucznia na temat ziemniaków, ich cech i przeznaczenia poprzez oglądanie i wysłuchiwanie informacji oraz praktyczne działanie.
ZAŁOŻENIA:
- realizacja programu: „Zdrowym być – zdrowo żyć”
- integracja środowiska przedszkolnego
- podtrzymanie tradycji Święta Pieczonego Ziemniaka
- propagowanie zdrowego stylu życia
FORMY AKTYWNOŚCI:
- zabawowo - zadaniowa
- plastyczno – techniczna
- ruchowa
- muzyczna
POMOCE:
-„skrzynia skarbów” z różnorodnymi materiałami do twórczości plastycznej
- duże arkusze szarego papieru, flamastry, brystol
- stoliki dla dzieci, stół do teatrzyku, ławeczki, krzesła
- rekwizyty do teatrzyku na stole
- ziemniaki różnych odmian, ziemniaki o ciekawych kształtach
- koszyki wiklinowe, łopatki, łyżki, farby plakatowe,
- naczynia i sztućce jednorazowe do degustacji, skrobaki do ziemniaków, nożyki
- małe kartki kolorowe do podpisania gotowych prac
- aparat fotograficzny, korona dla ziemniaczanej królowej i króla
- sprzęt nagłaśniający, kibord, magnetofon,
- zagadki, wiersze i piosenki o ziemniakach
- napisy z nazwami potraw z ziemniaków
ZAKŁADANE EFEKTY - OSIĄGNIĘCIA DZIECI
Dziecko:
- posłuży się nabytymi wiadomościami o ziemniakach, ich cechach i przeznaczeniu – poszerzy wiedzę w tym zakresie
- rozwiąże zagadki o ziemniakach
- zdecyduje co chce zrobić z ziemniaków, dokona wyboru niezbędnych materiałów ze skrzyni skarbów oraz dobierze odpowiedniej wielkości ziemniaki
- posłuży się w czasie pracy prostymi narzędziami,
- wykaże się pomysłowością oraz twórczym działaniem,
- zintegruje się z nowymi kolegami poprzez aktywną współpracę i zabawę
- doświadczy wrażeń zmysłowych w zetknięciu z różnorodnymi potrawami z ziemniaków
- zatańczy w rytm muzyki wg własnej inwencji, zaśpiewa piosenki o ziemniakach
- weźmie udział w konkurencjach i konkursach sportowych, wykaże koleżeńską postawę, zapanuje nad emocjami
- zachowa umiar w jedzeniu słodyczy podczas słodkiego poczęstunku.
PRZEBIEG IMPREZY
I. Powitanie uczestników.
PRZEBIEG IMPREZY
I. Powitanie uczestników.
Witam wszystkich, którzy przybyli do Krainy Pieczonego Ziemniaka, aby się wspólnie pobawić.
Pozdrawiam tych, którzy:
Pozdrawiam tych, którzy:
- mają dobry humor
- przybyli pieszo
- przyjechali samochodem lub autobusem
- lubią konkursy i zabawy
- lubią pieczone ziemniaki
Osoby, które czują się powitane wykonują do prowadzącej dowolny gest np. machają ręką.
II. Recytacja wiersza
„Wyzbieraliście szczęśliwie ostatnie zagony
Są już w kopcach tegoroczne plony.
Więc przodkiem zwyczajów goście mili
Święto ziemniaka dziś tu urządzimy.
Rozsypcie je po ziemi, wokół nas blisko
i rozpalmy razem duże, ciepłe ognisko.
Wrzućmy do ognia ziemniak duży, mały
abyśmy wszyscy jego świeży smak poznali.
Wiwat! Wiwat! Zaśpiewajmy
Ziemniakowi Cześć Oddajmy!
III. Zabawa integracyjna przy muzyce – „Polecenia”.
Krótkie działania w ruchu. Uczestnicy poruszają się dowolnie w rytm muzyki.
Na przerwę w muzyce każdy wykonuje polecenia prowadzącej:
Na przerwę w muzyce każdy wykonuje polecenia prowadzącej:
- znajdź sobie parę i zatańcz z partnerem
- wymień uśmiech z dowolnie wybranymi kolegami
- podskocz 10 razy najwyżej jak potrafisz
- uściśnij dłoń jak największej liczbie dzieci
- ustaw się w dużym kole
IV. Zagadka
Pod krzakiem w ziemi rośnie ich wiele,
Dzieci je chętnie pieką w popiele.
- Kto jest bohaterem dzisiejszego święta?
- Może ktoś zna inne nazwy ziemniaków?
W razie potrzeby prowadząca podaje inne określenia: kartofle,
W razie potrzeby prowadząca podaje inne określenia: kartofle,
V. Wybór ziemniaczanej pary królewskiej – króla i królowej Krainy Pieczonego Ziemniaka.
Dzieci wybierają parę królewską, która otrzymuje koronę – symbol władzy. Wybrany chłopiec i dziewczynka kładą się na przygotowanym, dużym arkuszu szarego papieru, a rodzice flamastrem obrysowują ich sylwetki. Gotowe postaci zawieszamy w dobrze dostępnym miejscu. Zadaniem
uczestników jest ozdobienie króla i królowej. W tym celu dzieci wykorzystują wcześniej przygotowane pieczątki z ziemniaków o różnych wzorach , malują ich powierzchnię kolorową farbą i stemplują.
uczestników jest ozdobienie króla i królowej. W tym celu dzieci wykorzystują wcześniej przygotowane pieczątki z ziemniaków o różnych wzorach , malują ich powierzchnię kolorową farbą i stemplują.
VI. Recytacja wiersza – „Zmartwienie ziemniaka”; autor Dariusz Chmielewski
Pewien ziemniak wpadł do worka i nie wiedział jak ma wyjść.
Głośno krzyczał, głośno wołał, ale pomóc nie chciał nikt.
Ciemno wokół, duszno wokół, ciasno wszędzie jak tu żyć.
Przecież chciałby znów być wolny, a tu w worku musi tkwić.
Nagle worek się unosi, ziemniak krzyczy ile sił:
- frytek ze mnie nie zrobicie, bo ja jestem ziemniak zły!
Ziemniak krzyczał jeszcze długo aż zabrakło jemu tchu.
Nagle stał się dużą frytką i powędrował na stół.
Teraz wszyscy wiedzą dobrze, że z ziemniaków frytki są.
I z ketchupem, posolone wszystkie dzieci frytki chcą.( bis ).
Głośno krzyczał, głośno wołał, ale pomóc nie chciał nikt.
Ciemno wokół, duszno wokół, ciasno wszędzie jak tu żyć.
Przecież chciałby znów być wolny, a tu w worku musi tkwić.
Nagle worek się unosi, ziemniak krzyczy ile sił:
- frytek ze mnie nie zrobicie, bo ja jestem ziemniak zły!
Ziemniak krzyczał jeszcze długo aż zabrakło jemu tchu.
Nagle stał się dużą frytką i powędrował na stół.
Teraz wszyscy wiedzą dobrze, że z ziemniaków frytki są.
I z ketchupem, posolone wszystkie dzieci frytki chcą.( bis ).
VII. Konkurencje sportowe dla dzieci.
- Wykopki – zawodnicy za pomocą łopatek szukają ziemniaków ukrytych w piaskownicy. Znalezione ziemniaki wykopują i zbierają do koszyka.
- Sadzenie ziemniaków – zadanie polega na szybkim ułożeniu na wyznaczonym torze kilku ziemniaków znajdujących się w koszyku przez pierwszego zawodnika, a następnie pozbieraniu ich do koszyka przez drugiego zawodnika.
- Zimowe zapasy – zawodnicy przenoszą ziemniaki na łyżce i wrzucają do koszyków (zadanie dla starszych dzieci)
- Celuj do kosza – rzuty ziemniakami do kosza.
- Najdłuższa obierka – wybrane Panie starają się wykonać jak najdłuższą obierkę z ziemniaka.
- Kto szybciej – wybrane dzieci mają za zadanie jak najszybciej obrać ziemniaka za pomocą skrobaka.
VIII. Wiersz – „ Co można zrobić z ziemniaka” autor Hanna Łochocka
Co można zrobić? O, ho! Mówiąc najprościej: sto różnych różności.
Kartoflankę, do innych zup dodatki, miskę kopytek, patelnię frytek, ziemniaczane płatki.
A jeszcze (lizać palce!) placki smażone na smalcu – nie?
I te super ziemniaki w mundurkach z gorącą, chrupiącą skórką,
wyciągnięte z popiołu, z ogniska, gdy mgły się snują dookoła i iskra pryska.
A my z ziemniaka robimy prosiaka, hipopotama, królika, krowę:
cztery zapałki się wtyka, ogon i rogi z drucika, oczy jarzębinowe,
uszy z liści jesiennych ozdobią głowę. I gotowe.
Kartoflankę, do innych zup dodatki, miskę kopytek, patelnię frytek, ziemniaczane płatki.
A jeszcze (lizać palce!) placki smażone na smalcu – nie?
I te super ziemniaki w mundurkach z gorącą, chrupiącą skórką,
wyciągnięte z popiołu, z ogniska, gdy mgły się snują dookoła i iskra pryska.
A my z ziemniaka robimy prosiaka, hipopotama, królika, krowę:
cztery zapałki się wtyka, ogon i rogi z drucika, oczy jarzębinowe,
uszy z liści jesiennych ozdobią głowę. I gotowe.
Prowadząca deklamuje wiersz, a następnie zachęca do rozmowy wokół problemu. Dzieci udzielają odpowiedzi zgodnie z posiadaną wiedzą, wymieniają co można zrobić z ziemniaków, odwołują się do propozycji z wiersza.
IX. Ziemniaczane Cudaki – Kartoflaki.
Dzieci tworzą cudaka z ziemniaków. Korzystają z materiałów zgromadzonych w „skrzyni skarbów”(koraliki, guziki, pinezki, patyki, wykałaczki, włóczkę, tkaniny, tasiemki, koronki, sznurek, taśmę samoprzylepną, sosnowe igły, liście, jarzębinę, bibułę, folię przylepną, plastelinę itp.).
Samodzielnie dokonują wyboru, projektują swoje cudaki – kartoflaki. Gotowe prace zostają podpisane imieniem i nazwiskiem autora i umieszczone na wystawce. Dzieci nazywają swoje „dzieła” mówią co przedstawiają i podziwiają ziemniaczaną rodzinkę.
X. Potrawy z ziemniaków – degustacja.
Zaproszenie dzieci, rodziców, personel przedszkola do degustacji różnych potraw z ziemniaków przygotowanych wcześniej przez rodziców. Dzieci starają się odczytać podpisy pod potrawami i zapamiętać ich nazwę, rodzice zaś krótko opowiadają jak wykonać poszczególne dania z ziemniaków.
Doświadczanie wrażeń zmysłowych, ocena walorów smakowych: kopytek, klusek, pyz, sałatki, placków, kartoflanki, frytek, chipsów.
XI. Pieczone ziemniaki – ziemniaczana uczta.
Królewska para zaprasza wszystkich gości do konsumpcji upieczonych w ognisku ziemniaków.
(Panie kucharki przygotowały pyszne sosy do ziemniaków oraz napoje).Dzieci oceniają walory smakowe pieczonych ziemniaków, próbują określić różnicę między ziemniakami gotowanymi w wodzie, a pieczonymi w ognisku.
XII .Zabawy rekreacyjne w przedszkolnym ogrodzie – integrowanie dzieci przedszkolnych.
XIII. Zakończenie imprezy.
Podziękowanie wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę, miłą atmosferę, koleżeńską postawę. Wręczenie dzieciom pamiątkowych medali, zrobienie pamiątkowego zdjęcia. Zaproszenie dzieci z przedszkola na kolejne spotkanie, ale tym razem w szkole.
Opracowała:
mgr Grażyna Wasilczyk